20 november 2025
HSE-officer Huub Ververs heeft de arbeidsomstandigheden in de machinefabriek van GEA Food Solutions Weert prima op orde. Het bezoek van de Verbetercoach gaf vooral een bevestiging daarvan. Maar leverde ook tips op om de registratie van gevaarlijke stoffen beter en efficiënter te maken met de Verbetercheck.
GEA Food Solutions Weert maakt verticale verpakkingsmachines om voedingsmiddelen in zakken te verpakken, zoals salades of ingevroren friet. En machines om lolly’s te produceren en te voorzien van een wikkel. Het bedrijf bestaat sinds 1952 en werd in 2011 eigendom van de wereldwijde GEA-groep. Bij de vestiging in Weert werken ongeveer 180 mensen. Huub Ververs is er sinds 5 jaar verantwoordelijk voor gezondheid, veiligheid en milieu (HSE) en is daarvoor opgeleid als middelbaar veiligheidskundige. Hij vertelt enthousiast over zijn werk.
‘GEA legt de lat wat betreft veiligheid, gezondheid en duurzaamheid heel hoog. We kijken niet alleen naar de Nederlandse regels, maar ook naar de voorschriften van GEA, die strikter en completer zijn. Het is voor mij belangrijk om gevaarlijke situaties, incidenten en ongevallen te registreren en te rapporteren. Daar zijn duidelijke targets voor, met het accent op proactief melden van onveilige situaties. Leidinggevenden moeten wekelijks een veiligheidsscan doen, zodat we deze punten samen kunnen oppakken.
Wat collega’s melden kunnen we verbeteren
Ik wil dat collega’s zich vrij voelen om gevaarlijke situaties te melden. Ze denken soms dat ze dan commentaar zullen krijgen op hun functioneren. Dat is niet mijn insteek. Een onveilige situatie vandaag kan morgen een ongeluk zijn. Als je het meldt, kunnen we het verbeteren.
Zo vielen bij het hijsen de zijwanden van machines weleens uit een krat waarin ze waren verpakt. Dat betekende dat we niet de juiste hijsklem hadden. Daar heb ik een andere versie voor gekocht waarmee we wel veilig kunnen werken. En we hebben een nieuwe cirkelzaagmachine voor kunststof aangeschaft. Daarmee kan je praktisch onmogelijk in je handen kan zagen.
Veiligheid is een zaak van iedereen
Toen ik begon met deze functie, zeiden managers: jij bent de veiligheidsman, jij moet dat regelen. Dus met andere woorden: veiligheid is alleen van jou. Gelukkig zijn er nu managers die me wel steunen. Die zelf ook hun medewerkers aanspreken op onveilig gedrag. Volgend jaar gaan ze ook toolboxen geven met de content die ik aanlever. Nu doe ik dat nog zelf, maar het is beter wanneer de leidinggevende dat zelf kan doen. Want dat is in het belang van zijn mensen.
Veel medewerkers zijn goed bezig met veiligheid. Er zijn er ook een paar die ik steeds weer moet aanspreken: zet je veiligheidsbril op, je gebruik je gehoorbescherming als het nodig is. Ik leg uit wat het gevolg kan zijn als ze het niet doen. En ik houd toezicht: dagelijks loop ik een rondje door de fabriek. En dan niet op een vast tijdstip. Soms zie ik van veraf aan iemands lichaamstaal dat die denkt: oei, daar komt hij weer. Dan weet ik waar ik moet gaan kijken. Maar gelukkig zie ik ook dat deze mensen de boodschap toch snappen en veilig gaan handelen.
Van gedachten wisselen over veiligheid
Ik hoorde pas recent dat we als bedrijf gebruik kunnen maken van een Verbetercoach. Fijn om met een expert van buiten de situatie te bekijken en van gedachten te wisselen. Dat doe ik ook regelmatig met collega’s van andere GEA-vestigingen. Ik heb met Pim Berends een uurtje doorgenomen hoe ik dingen aanpak en daarna hebben we samen het bedrijf bekeken.
Het meeste was op orde. De blootstelling aan gevaarlijke stoffen, fysieke belasting en schadelijk geluid hebben we een paar jaar geleden met een adviesbureaus beoordeeld. Gevaarlijke stoffen beoordelen we met de tool Toxic. Maar de zoekfunctie en risicobeoordeling van Toxic zijn niet optimaal. In de Verbetercheck die Pim me liet zien vind ik makkelijker wat ik nodig heb. Dus gebruik ik die nu. Het systeem houdt de VIB’s automatisch up to date, zodat ik daar geen omkijken naar heb.
De ondersteuning van 5xbeter is prima. Heel laagdrempelig, want Pim woont hier bijna om de hoek. Ik ga hem van de week nog eens bellen met wat vragen.’
Verbetercoach Pim Berends:
‘Bij GEA in Weert zijn er al een hoop dingen op orde en het bedrijf ziet er keurig uit. Huub heeft zijn zaken goed voor elkaar. Goed om te zien dat GEA nu ook voor de gevaarlijke stoffen 5xbeter gebruikt! Met de Verbetercheck kun je eenvoudig je verplichte register opzetten. De gevalideerde producten daarin worden dan automatisch onderhouden door 5xbeter. Ook zijn er een aantal veilige werkwijzen waarmee je aan je blootstellingsbeoordelingen kunt voldoen zonder te hoeven meten.’